IMPULS Göteborg 2026
Information till talare
- Håll koll på schemat när det kommit ut så du vet när du ska tala och i vilken sal.
- Håll tiden - talartiden är totalt 30 min. Vi rekommenderar 20 min presentation följt av en Q&A på ca 5 minuter.
- Var redo vid din presentationssal omkring 15 min innan din talartid så att vi kan förbereda det som behövs samt hålla tidsplanen under hela dagen.
- Ta med din dator för att koppla in med HDMI under presentationen och visa dina slides.
- Använd din egna PPT-mall.
- Prata på svenska om det är ditt modersmål. Du kan ha dina slides på engelska om du föredrar det.
- De som lyssnar kan utvärdera din session direkt i konferensappen. Nämn gärna detta under din presentation för att få direkt feedback!
- Skicka en kopia på din presentation i PDF-format till sapsa@sapsa.se efter din talartid om du godkänner att den laddas upp på vår hemsida. Enbart PowerPoint-presentationen kommer laddas upp. Presentationen spelas inte in.
- Kontakta vår eventpartner om du har specifika krav så som att spela upp ljud i din presentation, en talare är med på distans via Zoom eller dylikt.
Frågor om teknik på konferensen? Kontakta SAPSAs eventpartner.
Information till utställare
Utställarkarta
Utställarkartan publiceras senare och kommer även finnas i appen.
Upptakt och kickoff
Mer info kommer om upptakt och kickoff den 13 april, dagen innan konferensen.
Sätta upp/plocka ned
Ni är välkomna att komma och börja sätta upp er monter under måndag eftermiddag 13 april. Mer info kommer.
Monter och material
Vänligen ta med roll-ups och övrigt ni vill använda i er monter. Alla större avvikelser från standardutrustning så som roll-ups och flaggor måste anmälas till eventpartnern i förväg för godkännande.
Vid ankomst kommer ni se att varje utställningsyta är markerad på golvet med tejp. Ytan innehåller ett bord och en skärm med HDMI-anslutning. El är tillgängligt vid varje utställningsyta. Hela utställningsområdet är upplyst men det finns inte lyse för varje enskild utställningsyta. Kontakta oss i förväg om ni inte vill ha ett bord eller skärm i er utställningsyta.
Frågor?
Vänligen kontakta SAPSAs eventpartner.