Solution Manager fokusgruppsmöte

ikon

Solution Manager - Application Life Cycle Management (ALM)

Välkommen till årets andra SolMan-möte. Vi har bjudit in SAP Product Owner Jörg Marenk, som kommer att visa oss hur vi ska dra nytta av Focused Build i konverteringen till S/4HANA. 

Inför S/4HANA Conversion rekommenderar SAP att genomföra S/4HANA Readiness Check. Resultat av denna är bl.a. information om vilka ”Simplifications” som har gjorts i S/4HANA jämfört med Business Suite samt även input kring vilka kundobjekt som kan och behöver anpassas och vilka som inte kan anpassas till S/4HANA. Dennar information är viktig input till (eller ”Requirements” för) detaljplaneringen av S/4HANA Conversion Projects.

Focused Build möjliggör import av resultaten av Readiness Check till Solution Manager, som sedan direkt kan användas i planeringsarbetet i Focused Build Requirements-to-Deploy flödet.

Agenda

  • 8:15-8:30
    - Introduction
    - Topics for User Groups meet SAP Development Meeting 10/3
  • 8:30-9:00
    - S/4HANA Conversion, Simplification list usage (based on SAP Readiness Check usage), Details of usage in Focused Build (Jörg Marenk/SAP)
  • 9:00-9:15
    - Q&A
    - Other topics

Inbjudan har skickats till alla i fokusgruppen. Har du inte fått en inbjudan och vill delta i mötet, vänligen kontakta oss.

Nedan kan du hämta presentationen i pfdf:

Conversion Project Support in FB in a nutshell

 

Dag och tid

Fredag 26 februari, 2021.
Kl. 08.15 - 09.15 

Plats

MS Teams

Talare

Christer Lidholm

Fokusgruppsledare

Ingo Pfeiffer

Fokusgruppsledare

Kolla in våra liknande event

SAP

SAP Security Webcast – Bring Your Own Identity: The Future Logon Experience at SAP’s Digital Platforms

SAP Security Webcast: monthly series
  • 22 januari
SAP

SAP for Me Overview, License Utilization, FUE Entitlements & Reporting

Learn more about powerful features and significant benefits
  • 23 januari
SAP

The Next Era of Business Data – Discover SAP Business Data Cloud in 2026

An overview of SAP Business Data Cloud and guide through its integral pillars and strategic vision
  • 29 januari